Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

Regulamin Biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. W bibliotece obowiązuje ciche i kulturalne zachowanie.
 2. Wypożyczenia odbywają się w godzinach pracy biblioteki.
 3. Uczeń zobowiązany jest szanować wypożyczone książki.
 4. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres 3 tygodni (z możliwością przedłużenia terminu). W szczególnych przypadkach uczeń może wypożyczyć większą ilość książek na dłuższy okres użytkowania.
 5. Wszystkie wypożyczone książki czytelnik jest zobowiązany zwrócić do końca roku szkolnego (najpóźniej do 15 czerwca, dotyczy głównie lektur szkolnych), jeżeli nie będzie chciał ich przeczytać w trakcie wakacji. Przed feriami świątecznymi, zimowymi oraz letnimi wakacjami uczniowie mają możliwość wypożyczyć książki na ten czas, po zgłoszeniu chęci wypożyczenia książki na ten okres bezpośrednio
  w bibliotece szkolnej.
 6. Książkę zagubioną lub zniszczoną czytelnik odkupuje lub przynosi inną wskazaną przez bibliotekarza. Jeżeli wartość książki przekracza 10 złotych należy odkupić identyczną książkę lub zapłacić za nią w bibliotece (kwotę, za którą jest możliwość odkupienia książki).
 7. Uczniowie, którzy przenoszą się do innych szkół w trakcie roku szkolnego, mają obowiązek oddać do biblioteki wszystkie wypożyczone książki (dotyczy to również podręczników szkolnych będących na stanie biblioteki).
 8. Niszczenie mienia szkolnego. W wyniku przypadkowego zniszczenia książki (zalanie, pobrudzenie, popisanie, wyrwanie kartek itp.), uczeń ma obowiązek odkupić identyczną książkę lub zapłacić kwotę, za którą będzie możliwość odkupienia tej książki. W szczególności dotyczy to książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.

POSTANOWIENIA W OKRESIE
PANDEMII COVID-19

 1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami zamieszczonymi
  na drzwiach biblioteki.
 1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie, nauczyciele
  i pracownicy szkoły.
 1. Uczniowie po wejściu na teren biblioteki dezynfekują ręce.
 1. Jednocześnie w bibliotece może przebywać 1 uczeń.
 1. Uczniowie oczekujący przed biblioteką zachowują między sobą bezpieczną odległość 1,5 2 m.
 1. Biblioteka udostępnia swoje zbiory z ograniczonym dostępem do półek książki podaje wyłącznie bibliotekarz.
 1. Książki można zamówić poprzez:

- wrzucenie zamówienia do specjalnie do tego celu przygotowanego pudełka wpisując imię, nazwisko, klasę, tytuły zamawianych pozycji oraz datę złożenia zamówienia.

 1. Zmówione książki będzie można odebrać na drugi dzień lub /jeżeli będzie to możliwe/ jeszcze tego samego dnia. Zamówiona książka będzie oczekiwać na czytelnika nie dłużej jak 2 dni.
 2. Książki oddajemy kładąc na wyznaczone do tego celu miejsce (do pudełka) oznaczone datą zwrotu pozostaną w kwarantannie przez przynajmniej
  2 dni.
 3. Lektury uczniowie z klas w jednym poziomie wypożyczają naprzemiennie.
  W sytuacji braku książki, można skorzystać z wersji elektronicznej, w ramach biblioteki multimedialnej. W tym przypadku należy złożyć zamówienie (do wyznaczonego w bibliotece pudełka) wpisując:
 • tytuł zamawianej pozycji,
 • adres e-meil osoby zamawiającej,
 • nazwisko i imię, klasę,
 • datę złożenia zamówienia.
 1. W miarę możliwości zapewnia się, systematyczne wietrzenie pomieszczenia,
  a powierzchnie wspólne są regularnie czyszczone.