Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

Światowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi. Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym.

W naszej szkole tego dnia, w bibliotece szkolnej, można było „poczęstować się„ poezją, zabrać kopertę z wybranym wierszem do domu i w ciszy zastanowić się nad tym, co poeta miał na myśli.
Chętni uczniowie mogli wykonać do wiersza ilustrację lub inną pracę i przynieść do biblioteki szkolnej.

1   1

1   1

Regulamin Biblioteki

REGULAMIN BIBLIOTEKI

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 1. W bibliotece obowiązuje ciche i kulturalne zachowanie.
 2. Wypożyczenia odbywają się w godzinach pracy biblioteki.
 3. Uczeń zobowiązany jest szanować wypożyczone książki.
 4. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres 3 tygodni (z możliwością przedłużenia terminu). W szczególnych przypadkach uczeń może wypożyczyć większą ilość książek na dłuższy okres użytkowania.
 5. Wszystkie wypożyczone książki czytelnik jest zobowiązany zwrócić do końca roku szkolnego (najpóźniej do 15 czerwca, dotyczy głównie lektur szkolnych), jeżeli nie będzie chciał ich przeczytać w trakcie wakacji. Przed feriami świątecznymi, zimowymi oraz letnimi wakacjami uczniowie mają możliwość wypożyczyć książki na ten czas, po zgłoszeniu chęci wypożyczenia książki na ten okres bezpośrednio
  w bibliotece szkolnej.
 6. Książkę zagubioną lub zniszczoną czytelnik odkupuje lub przynosi inną wskazaną przez bibliotekarza. Jeżeli wartość książki przekracza 10 złotych należy odkupić identyczną książkę lub zapłacić za nią w bibliotece (kwotę, za którą jest możliwość odkupienia książki).
 7. Uczniowie, którzy przenoszą się do innych szkół w trakcie roku szkolnego, mają obowiązek oddać do biblioteki wszystkie wypożyczone książki (dotyczy to również podręczników szkolnych będących na stanie biblioteki).
 8. Niszczenie mienia szkolnego. W wyniku przypadkowego zniszczenia książki (zalanie, pobrudzenie, popisanie, wyrwanie kartek itp.), uczeń ma obowiązek odkupić identyczną książkę lub zapłacić kwotę, za którą będzie możliwość odkupienia tej książki. W szczególności dotyczy to książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa.

POSTANOWIENIA W OKRESIE
PANDEMII COVID-19

 1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami zamieszczonymi
  na drzwiach biblioteki.
 1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie, nauczyciele
  i pracownicy szkoły.
 1. Uczniowie po wejściu na teren biblioteki dezynfekują ręce.
 1. Jednocześnie w bibliotece może przebywać 1 uczeń.
 1. Uczniowie oczekujący przed biblioteką zachowują między sobą bezpieczną odległość 1,5 2 m.
 1. Biblioteka udostępnia swoje zbiory z ograniczonym dostępem do półek książki podaje wyłącznie bibliotekarz.
 1. Książki można zamówić poprzez:

- wrzucenie zamówienia do specjalnie do tego celu przygotowanego pudełka wpisując imię, nazwisko, klasę, tytuły zamawianych pozycji oraz datę złożenia zamówienia.

 1. Zmówione książki będzie można odebrać na drugi dzień lub /jeżeli będzie to możliwe/ jeszcze tego samego dnia. Zamówiona książka będzie oczekiwać na czytelnika nie dłużej jak 2 dni.
 2. Książki oddajemy kładąc na wyznaczone do tego celu miejsce (do pudełka) oznaczone datą zwrotu pozostaną w kwarantannie przez przynajmniej
  2 dni.
 3. Lektury uczniowie z klas w jednym poziomie wypożyczają naprzemiennie.
  W sytuacji braku książki, można skorzystać z wersji elektronicznej, w ramach biblioteki multimedialnej. W tym przypadku należy złożyć zamówienie (do wyznaczonego w bibliotece pudełka) wpisując:
 • tytuł zamawianej pozycji,
 • adres e-meil osoby zamawiającej,
 • nazwisko i imię, klasę,
 • datę złożenia zamówienia.
 1. W miarę możliwości zapewnia się, systematyczne wietrzenie pomieszczenia,
  a powierzchnie wspólne są regularnie czyszczone.

„Podaruj książce drugie życie” – podsumowanie

24 listopada odbył się kiermasz, który poprowadzili uczniowie klasy 4f. Zorganizowali oni akcję promocyjną oraz zajęli się sprzedażą pozyskanych w efekcie szkolnej zbiórki książek. W efekcie ich działań zgromadzono 492 zł i 17 groszy. Cała kwota została wpłacona na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Szkoły, które z tych środków zapłaciło za 20 egzemplarzy „Mikołajka” – lektura kl.4 Wszystkim darczyńcom i kupującym serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: „Podaruj książce drugie życie” – podsumowanie

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej

 

poniedziałek         7:30 – 9:45           12.30-17.00

 

wtorek                  7:30 – 8.45             11.00 - 13.00

 

środa                    7:30 – 8:45           12.00- 17.00

 

czwartek               7:30 –   9:45           12.30- 17.00

 

piątek                     7:30 – 8:45           11.00-12.00

 

 

 

Czytelnia „pod chmurką”

10.05.2018 rozpoczyna działalność czytelnia na świeżym powietrzu. Znajdować się ona będzie na tyłach sali gimnastycznej, gdzie wśród soczystej zieleni, na miękkich poduszkach   i leżakach, przez cały dzień, można będzie oddać się pasjonującej lekturze. Książki znajdują się w specjalnej budce, z której samodzielnie je wypożyczamy, a przed opuszczeniem „czytelni” odkładamy na miejsce (nie wynosimy książek poza strefę).

Czytaj więcej: Czytelnia „pod chmurką”

Finał Wielkiej Zbiórki Używanych Książek

Oto i zakończyła się Wielka Zbiórka Używanych Książek - „Budujemy księgozbiór – dorzuć cegiełkę” , dzięki której wzbogaciliśmy nasz księgozbiór o ciekawe pozycje. Darczyńcy okazali się prawdziwymi bibliofilami, o czym świadczyły tytuły książek i ich wygląd. Otrzymaliśmy piękne, zadbane egzemplarze, po które z przyjemnością sięgną kolejni czytelnicy.

Czytaj więcej: Finał Wielkiej Zbiórki Używanych Książek

Zielono mi…, czyli wagary z książką- podsumowanie

21 marca od wczesnych godzin rannych, mimo śniegu  i ujemnej temperatury na zewnątrz, witaliśmy wiosnę w naszej szkole. Biblioteka zaproponowała akcję czytelniczą, której motywem przewodnim był kolor zielony. To właśnie soczysta zieleń na okładkach książek miała odstraszyć uparcie trwającą zimę. Nie do przecenienia była też rola sympatycznych „wiosenek” wypożyczających książki.                    

Czytaj więcej: Zielono mi…, czyli wagary z książką- podsumowanie