Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odrodzona po 123 latach niewoli budowała powoli swoje granice i struktury wewnętrzne. Nie było to łatwe wśród nieprzychylnych sąsiadów i w czasie powojennej biedy. Jednak własne państwo budziło radość i dumę społeczeństwa, które było gotowe na wiele wyrzeczeń, by Polska mogła trwać.
My również pamiętamy o rocznicy odrodzenia Rzeczypospolitej. Z tej okazji przygotowaliśmy prace nawiązujące do najważniejszego polskiego święta. Część z ich prezentujemy w galerii poniżej.

 

Moja Polsko


Cieszę się, że już jesteś wolna.
Że możemy czytać książki,
Pić kawę i jeść rodzinne obiady.
Cieszę się, że nie musimy się bać.
Jesteśmy bezpieczni wychodząc z domu
I wracając do niego z powrotem,
Późno.
Raduję się patrząc w górę,
Na słońce.
Bez strachu marząc o przyszłości.
Tak też uśmiecham się
Kiedy nie umrę jutro,
Nie umrę pojutrze,
Bo mam Twoją wolność,
Twój język i flagę.
Dziękuję za to, że nie muszę walczyć.
Dziękuję ludziom, którzy walczyli.
Dziękuję bardzo, że byłaś silna.
Moja Polsko,
Nasza Polsko,
Bądź silna nadal.
Jak nasza miłość
Do Ciebie.

 

Wiktoria Sosnowska, kl. 8B

1    1    1   

1    1    1   

1    1    1   

1    1    1   

1       

Oni też walczyli o Niepodległą

O niepodległą Polskę walczono nie tylko przed 1918 rokiem. W czasie II wojny światowej o niepodległość trzeba było walczyć po raz kolejny. Powstanie Warszawskie było jedną z odsłon tej walki. Uczestnicy Powstania rzucili na szalę swoją przyszłość i swoje życie. Ich poświęcenie, wola zwycięstwa i odwaga są wzorem dla kolejnych pokoleń. Walczyli o Wolną Polskę dla nas.

Chcąc wyrazić wdzięczność dla bohaterów tego zrywu, przyłączyliśmy się po raz kolejny do projektu „BohaterON.pl”. Podziękowania dla Powstańców przygotowali uczniowie klas siódmych i ósmych. Miłe słowa i życzenia przyjęły formę laurek, kartek i obrazów.

Czytaj więcej: Oni też walczyli o Niepodległą

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Sprzątanie świata” to akcja, która narodziła się w Australii w 1989 roku. Do Polski dotarła w 1994 roku. Od tego czasu każdej jesieni, w drugiej połowie września wszyscy, którym zależy na czystym środowisku wyruszają, aby trochę posprzątać wokół nas. My również jako samorząd szkolny włączyliśmy się do tych działań. Uczniowie z różnych klas, młodsi i starsi, uzbrojeni w rękawiczki, worki do śmieci i dobre humory ruszyli posprzątać świat w okolicach naszej szkoły, w parku Kasprowicza i w Lesie Arkońskim. To był dobrze wykorzystany czas i praktyczna lekcja dbania o środowisko.

Czytaj więcej: SPRZĄTANIE ŚWIATA

Egzamin Ósmoklasisty 2020

W dniach 16 – 18 czerwca 2020 roku odbyła się II edycja egzaminu ósmoklasisty. W związku z sytuacją epidemiczną egzamin ósmoklasisty był przeprowadzony zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Pierwszego dnia nasi Ósmoklasiści przez 120 minut mierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Drugi dzień upłynął pod znakiem matematyki (100 minut), a trzeci – języka angielskiego (90 minut). Młodzież musiała uważać szczególnie przed wejściem do sali egzaminacyjnej. W kolejce obowiązywały maseczki, rękawiczki i dwumetrowy odstęp. Każdy uczeń przyszedł w tym roku na egzamin z własnym długopisem. Podczas egzaminu z matematyki mógł mieć też ze sobą linijkę. Trzeba było też pamiętać o legitymacji szkolnej, bo to ona pozwalała wejść na egzamin.
Trzy dni zmagań przebiegło bez zakłóceń. Uczniowie świetnie opanowali procedury, więc mogli skupić się na zadaniach. Trzymamy kciuki za wyniki naszych Ósmoklasistów!

1   1   1

1   1   1

 

Majowe Święta

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 3 maja to Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętniające uchwalenie konstytucji w 1791 roku. 

Z tej okazji uczniowie klas VII i VIII powiesili flagi w oknach, na balkonach, ogrodzeniach i tarasach. Odnaleźli je również w swojej najbliższej okolicy.

Mimo izolacji świętujemy razem! Łączy nas Polska i nasze barwy narodowe!

 

kliknij tutaj żeby zobaczyć pokaz flag

Klasa 5D na warsztatach „TWORZĘ SIĘ”

„Sztuka współczesna ma wyjątkową cechę, bliską dzieciom – zaprasza do interakcji. Ma jeszcze jedną właściwość bliską najmłodszym – wytrąca umysł z utartych ścieżek myślenia i zachęca do  przyjmowania różnych punktów widzenia. Dzieci, jak nikt, korzystają z wyobraźni, a ta nie lubi chadzać tymi samymi drogami”

Wyjątkowe miejsce i zabawa. Dzieci zagrały obrazy, melodiami przedstawiły smutek i radość oraz nakręciły samodzielnie filmy metodą zdjęć poklatkowych.

 

       

 

Czytaj więcej: Klasa 5D na warsztatach „TWORZĘ SIĘ”

APEL PODSUMOWUJĄCY I PÓŁROCZE

W piątek, 7 lutego uczniowie klas VII i VIII podsumowali pierwsze półrocze. A ponieważ był to ostatni dzień szkolny przed feriami, więc próbowaliśmy przywołać zimę wierszem, w którym mowa o śniegu i mrozie, w wykonaniu Marii Baranowskiej z kl. VIII A i Filipa Giżyckiego z kl. VIII D. Niestety, zima pozostała tylko w naszej wyobraźni. 

 

Czytaj więcej: APEL PODSUMOWUJĄCY I PÓŁROCZE